250cc Aluminum Street Sport Motorcycles Electric Start Single Cylinder Bikes
CBR250 Street Motorcycle Rear Independent Absorber Led Light Chomed Muffler Details: MAIN SPECIFICATION ENGINE Engine Type: Single-cylinder,air-cooled, 4-stroke Displacement (ml): 249ml Bore X Stroke (mm): 72×61.4 Compression Ratio: 9.25:1 Max. Power (kw/r/min) 15/8500 Max. Torque (N.m/r/min): 18...
250cc Street Sport Motorcycles
,aluminum Street Sport Motorcycles
,electric start single cylinder street bikes
CBR250 Street Motorcycle Rear Independent Absorber Led Light Chomed Muffler
Details:
| MAIN SPECIFICATION | |
| ENGINE | |
| Engine Type: | Single-cylinder,air-cooled, 4-stroke |
| Displacement (ml): | 249ml |
| Bore X Stroke (mm): | 72×61.4 |
| Compression Ratio: | 9.25:1 |
| Max. Power (kw/r/min) | 15/8500 |
| Max. Torque (N.m/r/min): | 18/6500 |
| Max. Speed (Km/h): | ≥90 |
| Lubrication: | Pressure ,splash |
| Clutch Type: | Multiplate wet clutch |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric start |
| Transmission System: | Chain drive |
| CHASSIS | |
| Front shock absorber: | hydraulic pressure and spring |
| Rear shock absorber: | hydraulic pressure and spring |
| Chassis structure: | Steel tube and steel plate,rhombic structure |
| Rear fork: | Steel |
| Front Brake: | Disc/Drum Brake |
| Rear Brake: | Disc/Drum Brake |
| Front Tire: | 110/90-17 |
| Rear Tire: | 140/70-17 |
| Muffler: | Personalized short silence muffler |
| Steering Head Angle: | 39/41 |
| Wheel rim | Alloy |
| Battery: | 12V9Ah |
| DIMENSIONS | |
| L X W X H (mm): | 1820*490*880 |
| Seat Height (mm): | 845mm |
| Wheelbase (mm): | 1380mm |
| Min. Ground Clearance (mm): | 160mm |
| Max. Permissionable Weight (kg): | 150 |
| Rider Capacity: | 2 Persons |
| Dry. Weigth (kg): | 135 |
| Fuel Tank Capacity (L): | 16L |
| Packing Weight (kg): | 160 |
Company Profile:
Chongqing Qiyuan Motorcycle Co., Ltd is specialized in manufacturing various types of motorcycles, engines and spare parts. It's founded in March 2010 and located in Chongqing, China. We have complete product assembly, testing and packaging lines, and provide various types of test reports and certifications required to domestic and overseas customers. To satisfy customers' different products and services needs, we established Chongqing Sonics International Trade Co., Ltd in 2017, we operate Motorcycle products, Agricultural machinery, Gasoline generators, Diesel generators, Photovoltaic products, Office supplies and other products. Our business scope covers West Africa, South America, East Europe and other regions. We focus on the construction of product quality and the customer's after-sales experience. We are eager to provide customers around the world with stronger productivity, competitiveness and profitability products. And looking forward to growing with you!
FAQ:
Q: What configurations are available?
A: MP3, USB, Remote Controller, Alarm.
Q: Can I set my own colors?
A: Customed color and sticker design is accepted.
Q: What are the engine displacements?
A: The engine displacement options are CB250 and CBB250.
Q: What other accessories are available?
A: Rear rack or Small rear carrier or Tail box.
Q: What are the types of light?
A: LED Light and Halogen Lamp.
Q: What are the types of Odometer?
A: Digital Odometer and Mechanical Odometer.
Q: What the shock absorber?
A: Normal front shock absorbers and Invert shock absorbers.
Product shows



Thickened Seat Front Fender 100cc Sports Bike 1.8l Enduro Dual Sport Motorcycles
12v Street Sport Motorcycles Manual Clutch Digital Meter 8000rpm 200 Bike
49cc 70cc Moped Street Bike Folded Pedal 110cc Sports