Factory Type for Adult Use Off Road Offroad Other Motocross Delivery Motorcycle Gasoline Motorcycle for Adults
TEKKEN CBB250 Six Gears Street Motorcycle Digital Meter Double Pipes Muffler Details: MAIN SPECIFICATION ENGINE Engine Type: Single-cylinder,Oil-cooled, 4-stroke, CBB250 six gears Displacement (ml): 249ml Bore X Stroke (mm): 72×61.4 Compression Ratio: 9.25:1 Max. Power (kw/r/min) 14/8000 Max. Torque ...
Adult Use Off Road Motorcycle
,Gasoline Off Road Motorcycle
,Adults Off Road Motorcycle
TEKKEN CBB250 Six Gears Street Motorcycle Digital Meter Double Pipes Muffler
Details:
| MAIN SPECIFICATION | |
| ENGINE | |
| Engine Type: | Single-cylinder,Oil-cooled, 4-stroke,
CBB250 six gears |
| Displacement (ml): | 249ml |
| Bore X Stroke (mm): | 72×61.4 |
| Compression Ratio: | 9.25:1 |
| Max. Power (kw/r/min) | 14/8000 |
| Max. Torque (N.m/r/min): | 18/6500 |
| Max. Speed (Km/h): | ≥90 |
| Lubrication: | Pressure ,splash |
| Clutch Type: | Multiplate wet clutch |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Transmission System: | Chain drive |
| CHASSIS | |
| Front shock absorber: | Inverted front shock absorber 47mm |
| Rear shock absorber: | Adjustable rear monoshock |
| Chassis structure: | Steel tube and steel plate,rhombic structure |
| Rear fork: | Aluminium |
| Front Brake: | Disc Brake |
| Rear Brake: | Disc Brake |
| Front Tire: | 110/90-17 |
| Rear Tire: | 130/80-17 |
| Muffler: | Double Pipes Muffler |
| Steering Head Angle: | 39/41 |
| Wheel rim | Spoke |
| Battery: | Gel dry–charged battery 7Ah |
| DIMENSIONS | |
| L X W X H (mm): | 1820*490*880 |
| Seat Height (mm): | 845mm |
| Wheelbase (mm): | 1380mm |
| Min. Ground Clearance (mm): | 160mm |
| Max. Permissionable Weight (kg): | 150 |
| Rider Capacity: | 2 Persons |
| Dry. Weigth (kg): | 135 |
| Fuel Tank Capacity (L): | 15L |
| Packing Weight (kg): | 160 |
Product Description:
1. TEKKEN PR250 six gears oil cool engine on road dirt bike style street Motorcycle powered by tier 1 brand engine, with consistent and powerful and stable power output.
2. Intelligent design, humanized service and modular manufacturing make the products win more praise from customers.
3. Front and rear deep teeth and wider off road tyres provide good trafficability. Digital mete, the whole Led light, Hand protector with LED light strip and double Pipes Muffler show the model looking fashionable.
4. Front and rear disc brake designed provide braking safety guarantee for on road dirt bike style street motorcycles in high-speed running.
5. 2 years or 30000 Km quality guarantee demonstrates our confidence in our products and our commitment to our customers.
FAQ:
Q: What configurations are available?
A: MP3, USB, Remote Controller, Alarm.
Q: Can I set my own colors?
A: Customed color and sticker design is accepted.
Q: What are the engine displacements?
A: The engine displacement options are CB250 or CBB250.
Q: What other accessories are available?
A: Rear rack or Small rear carrier or Tail box.
Product shows:




Thickened Seat Front Fender 100cc Sports Bike 1.8l Enduro Dual Sport Motorcycles
12v Street Sport Motorcycles Manual Clutch Digital Meter 8000rpm 200 Bike
49cc 70cc Moped Street Bike Folded Pedal 110cc Sports