motocross dirt bike 150cc motorcycles for adult with Chain Drive Disc/Drum Brakes Essential Speedometer Instruments
Product Description: Protective Features: Off-road adventures can be unpredictable, so this motorcycle includes protective features to minimize potential damage. Features such as reinforced handguards, skid plates, and sturdy frame protectors shield the motorcycle from impacts, branches, and debris, ...
Chain Drive motocross dirt bike
,Adult motocross dirt bike
,150cc motocross dirt bike
Product Description:
Protective Features: Off-road adventures can be unpredictable, so this motorcycle includes protective features to minimize potential damage. Features such as reinforced handguards, skid plates, and sturdy frame protectors shield the motorcycle from impacts, branches, and debris, ensuring durability and longevity.
Easy Maintenance: This motorcycle is designed with ease of maintenance in mind. Accessible components and user-friendly design elements make routine maintenance tasks, such as oil changes and filter replacements, straightforward and hassle-free, allowing you to spend more time enjoying your off-road adventures.
Technical Parameters:
| MAIN SPECIFICATION |
| Engine | |
| Engine Type: | Single cylinder,air-cooled,four stroke, |
| Displacement (ml): | 149 |
| Bore X Stroke(mm): | 62×49.5 |
| Compression Ratio: | 10.3:1 |
| Max. Power (kw/r/min) | 9/8500 |
| Max. Torque (N.m/r/min): | 11.0/7500±500 |
| Max. Speed (Km/h): | ≥85 |
| Lubrication: | Pressure ,splash |
| Clutch Type: | Multiplate wet clutch, Manual |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric/Kick Start |
| Transmission System: | Chain drive |
| The left and right steering angle | left 39º right 40º |
| CHASSIS | |
| Front Brake: | disc/drum brake |
| Rear Brake: | drum brake |
| Front Tire: | 2.75-21 |
| Rear Tire: | 4.10-18 |
| Battery: | 12V/7AH |
| DIMENSIONS | |
| L X W X H (mm): | 2080×830×1120 |
| Seat Height (mm): | 850 |
| Wheelbase (mm): | 1300mm |
| Min. Ground Clearance(mm): | 200 |
| Max. Permissionable Weight (kg): | 165 |
| Rider Capacity: | 2 Person |
| Dry. Weigth (kg): | 115 |
| Engine Oil (L): | 1L SAE15W/40 |
| Fuel Tank Capacity (L): | 11 |
| Roll angle (°) | 10° |
Pictures:


Packing and Shipping:
Full Container Shipping
We always recommend our buyers to start with 1x40HQ(at least 1x20GP for trial order). Full container loading can reduce the
cost, give products the best protection, and help to orgnize producing.


1 Year of 6000km Guarantee:
We are confident to ensure our quality to our buyers, long time guarantee helps to build our business, and build good image into our buyers group. We are happy to do that, and always continue.
Chain Drive cheap dirt bike Dual Sport Motorcycle with 4-6 Fuel Capacity for Adventure Riding enduro motorcycle cross
200cc engine dual sport motorcycle Hot sell OEM Water Cooling Spoke Wheel Red Color off-road motorcycle
Water Cooling Dirt Bike Dual Sport Motorcycle 200cc 250cc Moto Cross Pit Bike