Water Cooling 150cc 200cc 250cc 300cc Gas Off Road Motorcycle Moto Cross Motocross For Adult
Product Description: Built to withstand the rigors of off-road riding, the 200cc off-road motorcycle is engineered for exceptional durability and reliability. Its robust frame design and high-quality components are specifically crafted to endure the harshest off-road conditions. From enduring ...
300cc Gas Off Road Motorcycle
,12V 7AH Off Road Motorcycle
Product Description:
Parameters:
| MAIN SPECIFICATION |
| Engine | |
| Engine Type: | Single cylinder,air-cooled,four stroke, |
| Displacement (ml): | 173.6 |
| Bore X Stroke(mm): | 67×57.5 |
| Compression Ratio: | 9.2:1 |
| Max. Power (kw/r/min) | 10/7000 |
| Max. Torque (N.m/r/min): | 13/5500 |
| Max. Speed (Km/h): | ≥85 |
| Lubrication: | Pressure ,splash |
| Clutch Type: | Multiplate wet clutch, Manual |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric/Kick Start |
| Transmission System: | Chain drive |
| The left and right steering angle | left 39º right 40º |
| CHASSIS | |
| Front Brake: | disc/drum brake |
| Rear Brake: | disc/drum brake |
| Front Tire: | 3.50-17 |
| Rear Tire: | 4.60-17 |
| Battery: | 12V/7AH |
| DIMENSIONS | |
| L X W X H (mm): | 2000*800*850 |
| Seat Height (mm): | 850 |
| Wheelbase (mm): | 1340mm |
| Min. Ground Clearance(mm): | 200 |
| Max. Permissionable Weight (kg): | 165 |
| Rider Capacity: | 2 Person |
| Dry. Weigth (kg): | 125 |
| Engine Oil (L): | 1L SAE15W/40 |
| Fuel Tank Capacity (L): | 14 |
| Roll angle (°) | 10° |
Product pictures:


Factory pictures:


Applications:
Packing picturs:


Company introduction:
We have complete product assembly, testing and packaging lines, and provide various types of test reports and certifications required to domestic and overseas customers. Our business scope covers West Africa, South America, East Europe and other regions. We focus on the construction of product quality and the customer's after-sales experience. We are eager to provide customers around the world with stronger productivity, competitiveness and profitability products. And look forward to growing and making progress with you!
1.The whole product chain enables customers to have more product choices
2. Our professional R&D technical support team ensures regular release of new products
3. Providing our customized services to customers enables us to obtain long-term customer trust
Chain Drive cheap dirt bike Dual Sport Motorcycle with 4-6 Fuel Capacity for Adventure Riding enduro motorcycle cross
200cc engine dual sport motorcycle Hot sell OEM Water Cooling Spoke Wheel Red Color off-road motorcycle
Water Cooling Dirt Bike Dual Sport Motorcycle 200cc 250cc Moto Cross Pit Bike